Fortryd
TILMELD DIG VORES NYHEDSBREV HER
Hvordan flytter du 67 elefanter eller 400 tons på 1 time?
Det var den lidt specielle opgave et bornholmsk firma stod overfor da de henvendte sig til os.
Eller
Faktisk var det ikke 67 elefanter, men det der svarer til vægten af de 67 elefanter der hver vejer 6 tons.
Det bornholmske firma Silversand havde mere specifikt brug for at kunne transportere 400 tons vådt sand i timen.
Sand bruges bl.a. i mørtel og beton og er altså et af grundelementerne i hele byggeindustrien.
400 tons vådt sand fragtes 220 meter
Silversand graver sandet op fra Østersøen.
Her læsses sandet ned i et hul på kajen. I bunden af hullet er der et tranportbånd der flytter sandet ind til Silversand.
Sandet er vådt og tungt og skal oplagres inden det sendes videre i forsyningskæden.
Transporten forgår via. Ellegaard transportbånd som skal kunne flytte 400 tons sand i timen. Sandet skal transporteres 220 meter, fra havnekajen hvor det losses fra skib, og til oplagringsplads.
Der skal mange skruer til før end at de 220 m transportbånd står klar.
Trinløs aflæsning
På oplagringspladsen aflæsser transportanlægget sandet i to miler der hver er 90 meter lange, og 8 meter høje.
Anlæggets sidste 90 meter er forsynet med en afkastervogn der, kan kaste sandet af til begge sider af transportbåndet.
Afkasteren ’ser’ via sensorer hvor den kan aflæsse sandet, så milerne maksimalt bliver 8 m høje. Når den ene side er fyldt op, starter afkasteren automatisk med at fylde den anden side op.
Servicevenlig gangbro i 8 meters højde
Hele anlægget er lavet i lækker varmforzinket gitterkonstruktion, med 220 meter gangbro på siden, for nemmere service og inspektion. Hele anlægget er bygget op af kvalitetskomponenter, til lang tids problemfri drift.
Korrosion er den største udfordring Silversand har med deres udsatte lokation på Bornholms havneplads. Den varmeforzinkede belægning på hele konstruktionen betyder at anlægget nu har holdt i (de første) 10 år.
Lang levetid på E. transportbånd
Besøger du Bornholm med færgen fra Ystad, kan du se vores transportbånd (Rønnes vartegn)
som vi satte op i 2008. Den eneste ændring er at dengang hed firmaet Silversand A/S, i dag hedder det Sibelco nordic A/S
De 5 transportbånd, der altså kan flytte hvad der svarer til 67 elefanter i timen (eller 400 tons) set fra oven.
Vi har mange gode historier fra det virkelige liv; vi udvikler hele tiden nye produkter samtidig med at vi holder den eksisterende maskinpark i gang med vores 24·7 service over hele landet. Det har vi nu gjort i over 50 år.
Vores friske gutter brænder for at dele ud af deres viden, så vi har derfor besluttet os for at dele de gode historier med jer!
Ellegaard tlf. + 45 8020 8020 fax +45 8020 8019 mail: pe@ellegaard.com